Dolce Vitaj: Jún v znamení talianskeho umenia a temperamentu

26.05.2015
Možnosti zdieľania:

Prvotriedny taliansky dizajn, hudba, divadlo, film, literatúra a gastronomické delikatesy v Bratislave, Žiline, Poprade a Košiciach.

Ôsmy ročník obľúbeného festivalu Dolce Vitaj štartuje už v júni. Taliansky festival na Slovensku prinesie do Bratislavy, Žiliny, Popradu a Košíc pravú taliansku atmosféru a predstaví prvotriedny taliansky dizajn, hudbu, divadlo, film, literatúru a gastronomické delikatesy.

„Nesmierne ma teší, že sme v spolupráci s našimi partnermi pripravili zaujímavý program, ktorý prezentuje naše kultúrne dedičstvo a talianske tradície,“ prezradil Roberto Martini, veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku. Festival Dolce Vitaj je výsledkom spolupráce Veľvyslanectva Talianskej republiky, Talianskeho kultúrneho inštitútu a Taliansko-Slovenskej obchodnej komory. Desiatka zaujímavých podujatí v štyroch mestách Slovenska ponúkne počas júna ochutnávku výnimočnej talianskej kultúry a temperamentného životného štýlu.

Hudba

Program festivalu Dolce Vitaj otvorí koncert uznávanej flautistky Luisy Sello a súboru La Sinfonietta, ktorý sa venuje interpretácii širokého spektra hudobných diel od baroka až po skladby súčasných talianskych pesničkárov. Výnimočnou bodkou ôsmeho ročníka festivalu talianskej kultúry na Slovensku bude taktiež hudba, Dolce Vitaj sa rozlúči v podobe koncertu Fabrizia Paterliniho, jedného z najlepších talianskych skladateľov a klaviristov novej generácie. Koncert bude súčasťou Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2015.

„Festival Dolce Vitaj sme vytvorili v roku 2008 a ako spolutvorcovia sme radi, že úspešne oslávi už svoj 8. ročník. Okrem tradičnej talianskej kultúry festival tento rok podporuje aj moderný a inovatívny dizajn najvyšších kvalít a približuje tým súčasnú taliansku tvorbu ocenenú na celom svete,“ dodáva Michele Bologna, šéf Externých vzťahov a udržateľného rozvoja Slovenských elektrární, ktoré sú generálnym partnerom podujatia.

Umenie a dizajn

„Dolce Vitaj ponúka rozmanitý program pre rozličné spektrum návštevníkov. Jednou z predností Talianska je dizajn, ktorý počas festivalu dostane priestor hneď niekoľkokrát,“ vysvetľuje Antonia Grande, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave. Festival prinesie výstavu súčasného umenia a dizajnu s názvom Dom tvojich snov, putovnú výstavu jedného z najvýznamnejších dizajnérov súčasnosti Vica Magistrettiho v rámci Bratislava Design Week, rovnako aj výstavu diel Marca Kalinku v Žiline. Taliansko na výstave Socha a objekt v Múzeu Milana Dobeša v Bratislave bude reprezentovať významný konceptuálny umelec Carlo Bernardini, ktorý návštevníkom ponúkne svoj experiment s optickým vláknom.

Divadlo

Bábkové predstavenie Vĺčik a mesiac prinesie na divadelné dosky súbor L'Asina sull'isola z Montecchia, kým tanečné zoskupenie Movimentoinactor Teatrodanza z Pisy ponúkne predstavenie moderného tanca „Pina..lebo Neapol proste nie!“, ktoré vzdá hold umelkyni Pine Bausch.

Film

Na podujatí animovaných filmov Fest Anča 2015 v Žiline-Zárečí sa predstaví samostatná sekcia súčasného talianskeho animovaného filmu. Dolce Vitaj prináša aj pôžitok pre milovníkov talianskeho filmu v podobe spolupráce s Kinom Lumiére, kde budú mať diváci možnosť vzhliadnuť hneď niekoľko titulov distribuovaných spoločnosťou Rai Cinema. Medzi premietanými snímkami nájdu diváci diela takých velikánov, akými sú režisér Ermanno Olmi (Papierová dedina) či Marco Tullio Giordana (Román o jednom masakre), za pozornosť stojí aj film Zázraky mladej talentovanej režisérky Alice Rohrwacher. Vďaka žánrovému vyváženiu si na svoje prídu nároční fajnšmekri i diváci vyhľadávajúci relax, prehliadka bude zároveň jedinečnou príležitosťou pozrieť si filmy, ktoré v slovenských kinách nie sú bežne dostupné.

V Košiciach sa bude od 17. do 21. júna konať 21. Medzinárodný festival lokálnych televízií, jediný svojho druhu v Európe. V talianskej sekcii bude uvedených 6 filmových titulov.

Omamná gastronómia

Talianske regióny sa predstavia v rámci trojdňového podujatia Viva Italia v Poprade, Námestie Sv. Egídia bude patriť talianskemu jedlu, vínu a kultúre každý deň od 12:00 – 22:00 hod.

Vône a chute Talianska si podmania návštevníkov tradičného talianskeho trhoviska Mercato italiano, ktoré sa rozprestrie na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Všetky produkty privezú talianski obchodníci priamo z Apeninského polostrova. „Verím, že popri prezentácii talianskych produktov na typickom trhovisku a počas podujatia Vino Vitaj, ktoré ponúkne vo vybraných baroch a reštauráciách v Bratislave ochutnávku výnimočných talianskych vín, bude aj priestor pre vytvorenie nových taliansko-slovenských obchodných väzieb,“ povedal Giorgio Dovigi, generálny tajomník Taliansko-Slovenskej obchodnej komory.

Literatúra

V rámci Dolce Vitaj zavíta do Bratislavy taliansky spisovateľ Emanuele Trevi, ktorý predstaví slovenské vydanie knihy Niečo napísané. Kniha, v ktorej sa autor snaží znovuobjaviť osobnosť Pasoliniho, bola navrhnutá na cenu Premio Strega. Výstava venovaná vývoju talianskeho jazyka s názvom Tam, kde sì znie – Cesta po stopách talianskeho jazyka bude prebiehať v Košiciach do 2. augusta. Taliansky festival na Slovensku vzdá zároveň hold Dante Alighierimu pri príležitosti 750. výročia jeho narodenia.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right