Druhý blok Mochoviec už má zvýšený výkon

04.11.2020
Možnosti zdieľania:

Vyrába o sedem percent viac elektrickej energie bez toho, aby bol zvýšený výkon reaktora, a to vďaka zlepšeniu účinnosti nejadrovej časti elektrárne.

Slovenské elektrárne 1. novembra úspešne dokončili jeden z najvýznamnejších projektov v jadrovej elektrárni v Mochovciach – zvýšenie účinnosti druhého bloku. Jeho elektrický výkon stúpol zo 470 na viac ako 500 MWe.

Osemdesiattisíc domácností

Od 15. augusta začali elektrárne s výmenou prvej z dvoch turbín druhého bloku, ktorý vtedy pracoval len na polovičný výkon. Od 12. septembra boli práce projektu zahrnuté do harmonogramu prác počas generálnej odstávky druhého bloku a po jej ukončení ostal na päťdesiatpercentnom výkone, s jednou vymenenou turbínou. Práce na výmene druhej turbíny pokračovali a 29. októbra ju prifázovali do elektrizačnej sústavy a nasledovali jej testy na rôznych výkonových hladinách.

„Dokončenie projektu na druhom bloku elektrárne Mochovce by malo ročne pridať na výrobe elektriny až 225 gigawatt-hodín, čo predstavuje približne ročnú spotrebu osemdesiattisíc slovenských domácností, a to všetko bez zvýšenia nákladov na jadrové palivo či personálnych nákladov. V najbližších rokoch nám to dokonca prinesie aj zníženie nákladov na udržiavanie spoľahlivosti zariadení,“ zhodnotil Martin Mráz, riaditeľ Atómových elektrární Mochovce.

Vydržia ďalších 40 rokov

Výkon turbíny pri teplote chladiacej vody 21°C  je vyše 250 MWe. Životnosť turbín po ich modernizácii bude štyridsať rokov, pričom druhý blok elektrárne v Mochovciach dodáva elektrickú energiu do siete od konca roka 1999.

V rámci projektu bol na oboch turbínach vymenený nadrozmerný stotonový vysokotlakový diel aj nízkotlakové diely turbíny, elektronický regulátor a veľkorozmerné 400-kilovoltové blokové transformátory. Turbíny pred finálnym prevzatím od dodávateľa ešte prejdú dynamickými skúškami.

Náročný projekt z pohľadu technológie, transportov, organizácie prác i personálneho obsadenia bol v Slovenských elektrárňach realizovaný v čase dodržiavania prísnych protipandemických opatrení.

Rozdiel v dodávke elektriny z Mochoviec (červená krivka) pred a po zvýšení výkonu bloku, až kým sa na začiatku novembra 2020 nedostali na úroveň jadrovej elektrárne Bohunice V2 (modrá krivka), kde podobné zvýšenie výkonu na 500 MW už Slovenské elektrárne zrealizovali v roku 2010.
phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right