Prvý blok Mochoviec znova dodáva do siete

26.04.2021
Možnosti zdieľania:

V sobotu 24. apríla v Mochovciach ukončili prvú zo štyroch tohtoročných generálnych odstávok (GO) slovenských jadrových elektrární.

Plánovaná GO trvala necelý mesiac a zahŕňala množstvo štandardných prác i realizáciu veľkých investičných projektov, medzi ktoré patrilo zvyšovanie účinnosti prvého mochovského bloku o sedem percent a dodatočné seizmické zodolňovanie. Práce sťažili protipandemické opatrenia vyplývajúce z nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR.

Hlavným cieľom odstávky bola výmena takmer pätiny paliva v reaktore a vykonanie plánovaných opráv a kontrol dôležitých komponentov elektrárne, napríklad tlakovej nádoby reaktora či havarijných systémov, ktoré je možné vykonať len na odstavenom bloku. Pred opätovným spustením jadrového bloku bola overená tesnosť primárneho okruhu a hermetických priestorov, tzv. kontajnmentu.

Práce na zvyšovaní účinnosti prvého mochovského bloku však pokračujú aj po odstávke. Blok je teraz v prevádzke na polovičnom výkone – s jedným novým turbogenerátorom. Práce na výmene druhého budú trvať ešte niekoľko týždňov. Potom by už mal dodávať do siete o 7 % elektriny viac a elektrický výkon bloku stúpne z 471 na viac ako 500 MWe.

Podobným spôsobom v roku 2020 v Mochovciach zvýšili výkon druhého bloku. O zvýšení účinnosti jadrovej elektrárne Mochovce sa viac dočítate v tejto správe.

„Máme za sebou náročnú odstávku prvého bloku, počas ktorej sme okrem štandardných činností a výmeny časti paliva vymenili aj turbíny. Som veľmi rád, že činnosti prebehli bez ovplyvnenia jadrovej bezpečnosti a nemali sme žiadne udalosti, ktoré by ju ovplyvnili.“

- Martin Mráz
riaditeľ závodu Mochovce

Slovenské elektrárne majú tento rok v pláne ešte odstávku štvrtého a tretieho bloku jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach a ako posledný absolvuje generálnu odstávku druhý blok Mochoviec.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right