Skončila sa posledná tohtoročná odstávka jadrového bloku

12.10.2020
Možnosti zdieľania:

V piatok 9. októbra sa po necelých štyroch týždňoch skončila plánovaná generálna odstávka druhého bloku v Mochovciach.

Počas štvrtej tohoročnej odstávky slovenských jadrových blokov Slovenské elektrárne úspešne vykonali všetky práce na systéme technickej vody, havarijných systémoch chladenia reaktora, ako aj nedeštruktívne kontroly tlakovej nádoby reaktora.

Na záver preverili i tesnosť hermetických priestorov, teda železobetónovej ochrannej obálky v jadrovej elektrárni.

Pokračuje zvyšovanie účinnosti bloku

Súbežne s prácami na odstávke Slovenské elektrárne realizovali aj viaceré investičné projekty, z nich najvýznamnejší je stále prebiehajúci projekt zvyšovania účinnosti bloku. Od augusta 2020 postupne vymieňali obidve turbíny, blokové transformátory a mnohé ďalšie komponenty na nejadrovej časti elektrárne. Práce sú naplánované až do začiatku novembra, kedy by mala byť ukončená výmena druhej turbíny. 

Druhý blok po ukončenej odstávke pracuje teda len na 50 % – s jednou novou turbínou. Po prifázovaní druhej turbíny do elektrizačnej sústavy Slovenska bude druhý blok na plnom výkone vyrábať až 505 MW v porovnaní so 470 MW pred výmenou turbíny.

Preventívne opatrenia

Náročné práce na projektoch a odstávke boli vykonávané za prísnych opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Pokračovalo sa v meraní telesnej teploty na vstupe do elektrárne, dezinfekčné prostriedky i dezinfekcia priestorov prebiehali nepretržite, sprísnilo sa aj používanie respirátorov pre zamestnancov prevádzky bloku.

Slovenské elektrárne vykonali odstávkové práce aj s účasťou zahraničných dodávateľov, ktorí museli splniť prísne protipandemické podmienky stanovené Hlavným hygienikom SR a manažmentom Slovenských elektrární.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right