Slovenské elektrárne otvorili Energoland

14.10.2014
Možnosti zdieľania:

Unikátny sprievodca svetom energie v Mochovciach je nabitý modernými technológiami.

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel dnes otvorili unikátne infocentrum Energoland nachádzajúce sa pred vstupom do Atómovej elektrárne Mochovce. Projekt vybavený najnovšími interaktívnymi a zobrazovacími technológiami atraktívnym spôsobom približuje návštevníkom všetkých vekových kategórií príbeh energie od vzniku vesmíru až po blízku budúcnosť.

"Naším cieľom bolo atraktívnou formou a zároveň otvorene a komplexne priblížiť problematiku vzniku, výroby a využívania energie. Nezaujatým spôsobom poukazujeme na pozitíva a negatíva všetkých zdrojov energie tak, aby si každý návštevník mohol vytvoriť svoj vlastný názor na ideálny energetický mix udržateľný pre budúce generácie," uviedol Michele Bologna, manažér externých vzťahov Slovenských elektrární.

Tridsaťtri interaktívnych sekcií Energolandu, ktorými sprevádza virtuálna sprievodkyňa, podporuje vzdelávanie a východu mladej generácie. Každý návštevník hneď po vstupe uvidí svoju vlastnú energiu vo veľkorozmernom zrkadle napojenom na termokameru. Expozícia pokračuje energetickými pretekmi na interaktívnej LED podlahe. Ďalšiu energiu je potom možné načerpať pri zhliadnutí Odysey energie v bezobslužnom 3D kine s kapacitou 20 osôb. Aké druhy energií ľudstvo využívalo v minulosti a ako jeho obavy o prežitie prispeli k nárastu populácie na Zemi ukáže návštevníkom sekcia Stroj času. V časti expozície Watty sa dozvedia koľko energie je potrebnej na poháňanie rôznych spotrebičov – od žiarovky až po raketoplán.

Tvorcovia projektu vyvinuli aj niekoľko interaktívnych tematických hier. V hre operátor elektrickej siete je úlohou hráča zásobovať elektrinou mesto a zabrániť tak kolapsu siete, tzv. blackoutu. Energopolis je zasa strategická hra, ktorej cieľom je postaviť mesto a vybudovaním elektrární zabezpečiť potrebnú energiu pre jeho chod. Lákadlom je aj futuristická supermotorka, ktorou sa hráči jazdia 3D mestami z minulosti do budúcnosti a na prechod do každého ďalšieho levelu musia správne zodpovedať kvízové otázky.

Zvláštna časť expozície je venovaná jadrovej energetike. Jej väčšia časť je umiestnená v pretlakovej štruktúre – nafukovačke, ktorá je prvou svojho druhu na svete a predstavuje kontajnment, čiže ochranný plášť jadrovej elektrárne. Po vystúpaní po uránových schodoch získajú návštevníci všetky dôležité informácie o fungovaní jadrových elektrární. Dokonca tu uvidia aj ionizujúce žiarenie a na chvíľu sa stanú operátorom reaktora. Špeciálna pozornosť je venovaná aj fenoménu globálneho otepľovania a uhlíkovej stope, ktorú človek zanecháva na našej planéte.

Pomocou svojich smartfónov alebo tabletov môžu návštevníci v jednotlivých častiach expozície vstúpiť do virtuálneho sveta rozšírenej reality (augmented reality) a odhaliť ešte viac.

Slovenské elektrárne tak predstavili svoje Centrum Excelentnosti, v ktorom môže spoločnosť prepojiť prax priemyslu a akademickú sféru.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right