Slovenské elektrárne vstúpili na poľskú energetickú burzu PPE

30.07.2014
Možnosti zdieľania:

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku sa prostredníctvom svojej pobočky v Poľsku stal plnohodnotným členom burzy Polish Power Exchange.

Slovenské elektrárne, a.s., najväčší výrobca elektriny na Slovensku, sa prostredníctvom svojej pobočky v Poľsku stali plnohodnotným, 62. členom poľskej energetickej burzy PPE (Polish Power Exchange resp. Towarowa Giełda Energii SA).

"Sme veľmi potešení z nášho členstva na Poľskej energetickej burze, ktoré svedčí o našom záväzku k tomuto energetickému trhu, na ktorom zintenzívňujeme naše obchodné aktivity," skonštatoval Grzegorz Biczel, manažér poľskej pobočky Slovenských elektrární.

"Najväčší slovenský výrobca elektriny Slovenské elektrarne sa prostredníctvom svojej poľskej pobočky stal členom PPE a je tak ďalším zahraničným subjektom, ktorý začína obchodovať s energetickou komoditou prostredníctvom našej burzy. Dosiahnutie statusu plnohodnotného člena burzy umožňuje využívať plnú škálu príležitosti v rámci burzy PPE," komentoval Ireneusz Łazor, prezident burzy.

Členstvo v PPE je spojené so splnením požiadaviek zadefinovaných Zákonom o komoditnej burze z 26. októbra 2000 a internými predpismi burzy, ktoré okrem iného zahŕňajú:

  • Povolenie KNF (Komisja Nadzoru Finansowego – poľský úrad finančného dozoru) vykonávať záznamy alebo účtovníctvo k obchodovaniu s komoditami alebo držba povolenia na maklérsku činnosť.
  • Zamestnanie makléra pre komoditnú burzu registrovaného v zozname maklérov KNF.
  • Členstvo v IRGiT – komoditnom klíringovom centre (dome) a dosiahnutie statusu klíringového člena.

Klíring (zúčtovanie) a vykonávanie transakcií na trhoch spravovaných PPE uskutočňuje komoditné klíringové centrum. Systém riadenia rizík v rámci IRGiT zabezpečuje bezpečnosť klíringu každého člena centra v prípade nesolventnosti jednotlivých účastníkov trhu. Klíringové transakcie IRGiT sú garanciou platby za predaný tovar.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right