V Mochovciach začína posledná tohtoročná plánovaná odstávka

11.09.2020
Možnosti zdieľania:

Generálna odstávka štartuje 12. septembra a Slovenské elektrárne počas nej pokračujú v zvyšovaní účinnosti bloku o 7 %.

Medzi nosné činnosti odstávky, ktorá by mala trvať necelé štyri týždne, sú zaradené práce na systéme technickej vody, na havarijných systémoch chladenia aktívnej zóny reaktora, na elektro rozvodni, ako aj nedeštruktívne kontroly tlakovej nádoby reaktora.

Pripravené sú opravy zvarov a výmena absorbátorov havarijných regulačných kaziet či kontrola a opravy heterogénnych zvarových spojov parogenerátorov. Elektráreň tiež čaká oprava jedného zo šiestich hlavných cirkulačných čerpadiel a iné práce. V harmonograme je i skúška tesnosti hermetických priestorov.

Investičné projekty

Súčasne budú prebiehať práce na investičných projektoch. Z nich najvýznamnejšie sú zvyšovanie účinnosti bloku o sedem percent, inštalácia elektrokotla a dlhodobý projekt seizmického zodolnenia, v rámci ktorého sa budú realizovať niektoré opatrenia na zvýšenie seizmickej odolnosti rozvádzačov a transformátorov, ale aj projekty v oblasti riadenia ťažkých havárií.

Po skončení odstávky nabehne druhý mochovský blok na polovičný výkon len s jedným turbogenerátorom, a to až do ukončenia výmeny druhej turbíny v novembri.

Preventívne opatrenia

Na Slovensku je septembrová odstávka druhého mochovského bloku poslednou plánovanou odstávkou jadrového bloku v tomto roku. No zároveň prvou, pri ktorej Slovenské elektrárne vykonajú odstávkové práce v nezmenenom, plnom rozsahu, aj so zahraničnými dodávateľmi. Tí musia splniť prísne podmienky stanovené Hlavným hygienikom SR a manažmentom Slovenských elektrární s ohľadom na prevenciu pred šírením nového koronavírusu.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right