Dôležité nie je toho vidieť čo najviac, ale čo najlepšie spoznať danú krajinu

18.05.2021
Možnosti zdieľania:
Kolega z Novák Rudolf Šimurka je vášnivým cestovateľom. So svojou turistickou partiou už pochodili nejednu krajinu Ázie či Ameriky. Počas ciest je preňho dôležité čo najviac preniknúť medzi bežných ľudí, aby sa o danej destinácii dozvedel čo najviac. A zjavne sa mu to darí – už dvakrát bol prizvaný aj na miestnu svadobnú hostinu.

Do elektrární prišiel ešte v roku 1995, hneď po skončení strednej školy. Vtedy by mu, ako sám vraví, ani len nenapadlo, že to na útvare údržby SKR v Novákoch potiahne nepretržite až dodnes. Rudolfovou obrovskou celoživotnou vášňou sa stalo cestovanie. Chuť niekam vyraziť a zažiť inakosť na vlastnej koži ho neustále ženie za novými dobrodružstvami. Všetky destinácie, kam doteraz vycestoval, ho nadchli či prekvapili vždy niečím iným. Kolega Rudolf Šimurka si s nami zaspomínal na svoje pestré cestovateľské zážitky.

Pri zostupe z Thorong La pass do Muktinath, Rudolf Šimurka
Pri zostupe z Thorong La pass do Muktinath.

Každá krajina má čo ponúknuť

Všade, kam zavítal, Rudolfa okamžite pohltili ľudia a vibrácie daného miesta. V Himalájach to bola samotná príroda, veľkosť dolín a hôr, v Barme bolo najviac vysmiatych ľudí, veľa krásnych dievčat a asi najlepšia kuchyňa, akú kedy zažil. India, ale aj Etiópia sú podľa Rudolfových slov krajina neuveriteľných kontrastov. „Človek tam uvidí a zažije veci, ktoré je niekedy v Európe ťažko si predstaviť. Ale napriek všetkému, ak by som si mal vybrať jednu destináciu mimo Slovenska, ktorá mne najviac prirástla k srdcu – nie je to žiadna z ďalekých destinácií v Ázii či Južnej Amerike, ale talianske Dolomity – obzvlášť región Val Gardena. Ponúka neskutočné vyžitie v lete aj v zime,“ spomína Rudolf.

Všeobecne ho to však najčastejšie láka do regiónu juhovýchodnej Ázie a okolitých krajín v blízkosti Himalájí. „Aj geograficky je to nastavené tak, že keď je u nás po dovolenkovej sezóne, tam sa to všetko len začína. Je to pekná súhra vecí, ktorá robí cestovanie v tomto kúte sveta komfortným – dobrá klíma, pohodoví ľudia, vynikajúca kuchyňa a jednoduché presúvanie sa po vybraných krajinách. No a nadovšetko človek sa tam cíti relatívne bezpečne.“

Údolie Káthmándú – v starom kráľovskom meste Bhaktapur, Rudolf Šimurka
Údolie Káthmándú – v starom kráľovskom meste Bhaktapur.

Dôležitou súčasťou plánovania ciest je nepochybne aj rozpočet. V Ázii sú výdavky na cestovanie rádovo nižšie ako u nás doma, a tak veľkou položkou na začiatku sú len letenky. Keď ich však riešil v dostatočnom predstihu, dali sa nájsť aj za prijateľnú cenu. „Paradoxom je, že nie vždy platí, čím chudobnejšia krajina, tým lacnejšie. Napríklad Etiópia bola finančne asi najdrahšia,“ bilancuje náš kolega – dobrodruh.

Dôležité je pozorne vnímať

I keď si človek po príchode do danej krajiny myslí, že okamžite vie, ako to tam chodí, Rudolf odporúča zamerať sa na skutočné hodnoty. „Stačí počas cesty vnímať, ako v danej krajine žijú bežní ľudia, aké každodenné problémy asi riešia v porovnaní s nami, aký majú postoj k životnému prostrediu, aká je architektúra v tej ktorej krajine… Často vás potom zasiahne otázka, či je vôbec namieste si sťažovať a byť často negatívny. Takýto štýl cestovania človeka určite obohatí a posunie vnímanie reality a jej súvislostí trochu viac do šírky, než je bežné,“ hodnotí Rudolf.

Verte si a nebojte sa

„Ľudia často zvyknú riešiť jazykovú bariéru, pritom je to vždy o čosi jednoduchšie, než sa zdá. S primeranou angličtinou sa človek nikde nestratí,“ povzbudzuje Rudolf k cestovaniu aj ostatných. „Treba si uvedomiť jednu dôležitú vec – domáci sú na tom s jazykovými znalosťami častokrát horšie ako my. A čo sa týka bezpečnosti – často prijímame množstvo negatívnych informácií z médií a na mieste si človek uvedomí, že realita môže byť úplne odlišná – lepšia. Tým nechcem povedať, že situáciu treba zľahčovať, ale ani nie dramatizovať – pravda býva často niekde uprostred.“

Chitwan / Sauraha – odvoz z autobusovej stanice na hotel.
Chitwan / Sauraha – odvoz z autobusovej stanice na hotel.

ZOPÁR RÁD PRI VÝBERE CESTOVATEĽSKEJ DESTINÁCIE PODĽA RUDOLFA ŠIMURKU:

  • Krajinu je treba citlivo premyslieť s ohľadom na bezpečnosť a zbytočne neriskovať, vybrať si podľa toho, ako má kto nastavenú latku na vnímanie dobrodružstva a bezpečnosti a rizika spojeného s vycestovaním.
  • Na ceste sa treba predovšetkým cítiť komfortne.
  • Informácie o bezpečnosti a podmienok vstupu a pobytu pred vycestovaním viete nájsť  na stránke www.mzv.sk.
  • Treba zvážiť aj odporúčané očkovanie.
  • Vyrazte vždy aspoň ako-tak pripravení s naplánovanou aspoň predbežnou trasou vašej cesty.

Problémom sa zatiaľ vyhli

Pri bilancovaní Rudolf priznal, že zatiaľ mali šťastie a žiadna väčšia negatívna príhoda sa jeho cestovateľskej partii našťastie nestala. Spomenul si na nepríjemné zablúdenie do chudobnejšej štvrti v Buenos Aires, kde takmer prišli o kameru a foťáky, no stihli včas zutekať. Vo Vietname ich zasa chceli odviesť iným smerom za mesto, no našťastie si to všimli včas a okrej ostrej výmeny názorov to nemalo horšiu dohru. Na začiatku sa bolo treba naučiť akceptovať, že aj keď sa človek s domácimi často na niečom dohodne (taxi, miestni sprievodcovia,…), aj tak asi aj v snahe vytiahnuť čo najviac peňazí sa dohody neraz menia a ohýbajú podľa ich predstáv. „Raz darmo, v ich očiach sme asi často bohatí turisti z Európy, viac nerozlišujú, najmä v chudobnejších krajinách. Ale asi je to v poriadku, človek sa v tom časom naučí plávať bez väčšej ujmy,“ konštatuje Rudolf s úsmevom.

Pomaly ďalej zájdeš

Rudolf spomína, že zo začiatku jeho cesty vyzerali tak, že za krátky čas toho chcel vidieť čo najviac. Niekde vo vnútri mal však pocit, že keď už niekam s partiou dorazili, najlepšie, čo môžu spraviť, je využiť čas naplno. Postupne si preto uvedomil, že podstatné nie je vidieť za daný čas toho čo najviac, ale užiť si v danom čase to, čo dané miesta ponúkajú. „Ten, kto strávi mesiac na jednom, dvoch miestach, môže niekedy zažiť a vidieť toho omnoho viac ako ten, kto sa presúval akoby z rýchlika z miesta na miesto. To potom môže dopadnúť tak, že človek krajinu začne spoznávať až doma z fotografií. A to je už úplne iný extrém,“ smeje sa kolega z Novák.

Rudolfovi vyhovuje kombinácia „niečo vidieť, zažiť, spoznať, ale zároveň si podľa potreby dopriať aj oddych.“ Snaží sa vyhýbať turisticky preplneným miestam, skôr ho to ťahá do prírody a medzi autentických ľudí. Človek časom zistí, že menej známe a propagované miesta, na ktoré natrafí po ceste, dokážu nadchnúť omnoho viac. „Rád skúšam domácu lokálnu kuchyňu, v čom bola asi úplne top Barma, no a úplne iný zážitok má človek, keď sa nám sem-tam podarilo viac preniknúť medzi bežných ľudí. To sa nám prihodilo zasa počas trekov v Himalájach a na ceste v Etiópii – v obidvoch krajinách sme boli prizvaní aj na svadobnú hostinu. A presne o tomto je pomalé cestovanie, alebo tzv. ‚slow tavel‘,“ hodnotí Rudolf.

Svoje dobrodružstvá najradšej zachytáva cez objektív fotoaparátu. Každú hotovú fotoknihu má vždy doma vytlačenú aj s utriedenými popiskami, aby bolo jednoduchšie sa v množstve záberov orientovať. Z fotografií občas vzniknú aj obdobné prezentácie:

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right