EPH uzavrel prvú etapu vstupu do Slovenských elektrární

28.07.2016
Možnosti zdieľania:
Slovak Power Holding BV, v ktorom polovicu vlastní EPH a druhú vlastní Enel, kontroluje 66% akcií Slovenských elektrární.

Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) dnes prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti EP Slovakia BV (EP Slovakia) uzavrel prvú fázu vstupu do spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s.

EP Slovakia sa tak stáva päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti Slovak Power Holding BV (SPH). Ďalších 50% SPH zostáva zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel. SPH drží 66 percent akcií Slovenských elektrární.

Základná cena transakcie za päťdesiatpercentný podiel v SPH bola stanovená na 375 mil. eur s tým, že 150 miliónov eur je zaplatených v rámci prvej fázy transakcie. Základná cena sa však môže upravovať v závislosti na definovaných parametroch v zmluve, ktoré sa týkajú  najmä nákladov na dokončenie rozostavaných blokov 3. a 4. jadrovej elektrárne Mochovce, prevádzkových parametrov nových blokov a cene elektrickej energie na Slovensku.

Pre stanovenie doplatku sa použije mechanizmus úprav (tzv. adjustment mechanism). Cenu vypočítajú nezávislí experti podľa dohodnutých vzorcov.

Po dokončení a spustení rozostavaných blokov Jadrovej elektrárne Mochovce bude mať EPH možnosť odkúpiť a Enel bude mať opciu predať ďalších 50% v SPH, v režime dodržania všetkých práv, ktoré si pre túto časť transakcie v minulosti vyrokovala Slovenská republika.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right