Science Talks 2015

12.11.2015
Možnosti zdieľania:
Byť vedcom je zábava a štúdium vedy a techniky dáva mladým ľuďom možnosť zmeniť svet. O svojich skúsenostiach rozprávali na Science Talks.

Michaela Musilová sa ako jediná Slovenka zúčastnila simulovaného pobytu na Marse. Okrem červenej planéty 26-ročná marsonautka svoj život a voľný čas venuje extrémnym organizmom. V Británii skúma, či a ako sú schopné prežiť tie najdrsnejšie podmienky, ktoré na Zemi vieme vyvinúť. V utorok prišla o svojich skúsenostiach rozprávať na konferenciu Science Talks, ktorú v Bratislave usporiadali v rámci Týždňa vedy a techniky.

"Podrobila som organizmy žiareniu, ktoré je 10 000-krát silnejšie ako smrteľná dávka pre človeka. Prežili to. Zaujíma ma, načo sú im takéto super schopnosti," povedala študentom. Najbližšie by sa chcela vydať do Antarktídy skúmať organizmy, žijúce v ľadovcoch a samozrejme, jej snom je letieť do vesmíru. Podobne ako ďalší úspešní mladí vedci zo Slovenska, aj ona kedysi stála pred rozhodnutím, čo ísť študovať. Rozhodla sa pre vedu, lebo dáva rozmanité možnosti uplatnenia.

Prišiel aj Igor Žovtík z Košíc , ktorý spolu s kamarátmi vyvinul robota schopného liezť po strmých plochách do výšok a merať hodnoty. S robotom získal špeciálne uznanie na prestížnej americkej vedeckej súťaži I-SWEEEP a dnes preto podporuje všetky snahy mladých ľudí v oblasti vedy a techniky. "Prečo ísť na takéto súťaže? Lebo vám to zmení život. Získate kontakty, zážitky. Neexistuje žiadna výhovorka. Keď to dokáže niekto ako ja, dokáže to každý," povedal na prednáške a dodal, že kedysi vlastne prepadol z matematiky, mal problémy so správaním a vystriedal niekoľko škôl.

Motivovať mladých študentov prišla aj Kateřina Falk, ktorá študovala na Imperial College v Londýne a učila na Oxforde. Dnes pracuje na najväčšom laseri na svete. Projekt vlastnej malej vodnej elektrárne predstavil nadaný Ondrej Bajza, študent drevostavieb vo Zvolene.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right