Slovenské elektrárne vybavili horské chaty defibrilátormi

03.10.2014
Možnosti zdieľania:

Automatické externé defibrilátory umožnia aj laikom zachraňovať ľudské životy v prípade poruchy srdcovej činnosti pri zliezaní Tatier.

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny ENEL, zakúpili automatické externé defibrilátory, ktoré na vysokohorských chatách umožnia aj laikom zachrániť ľudský život v prípade poruchy srdcovej činnosti. Nadviazali tak na projekty ekologizácie vysokohorských chát, vďaka ktorým dnes využívajú na svoju prevádzku zelenú energiu.

Horská záchranná služba ročne spraví vyše 2 000 zásahov, pričom rieši až 40 srdcových zlyhaní. Pri podávaní prvej pomoci môžu defibrilačný výboj vykonať aj laici pomocou prístroja, ktorý sa označuje ako automatizovaný externý defibrilátor a je určený ako na liečbu pacientov so srdcovou zástavou, tak aj na monitorovaniu srdcovej činnosti. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná, keďže po zapnutí prístroj sám povedie záchrancu hlasovými inštrukciami. Po defibrilácii môže začať srdce opäť normálne pracovať. Slovenské elektrárne sa preto rozhodli zafinancovať nákup týchto prístrojov pre hlavné vysokohorské chaty.

Vo Vysokých Tatrách sú to Chata pri Zelenom plese, Téryho chata, Zbojnícka chata a Chata pod Rysmi. V Západných Tatrách dostane defibrilátor Žiarska chata. Jeden prístroj odovzdali predstavitelia spoločnosti Záchrannej službe Východ z Gelnice.

Defibrilátor LIFEPAK 1000 je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti – i osoba bez zdravotného vzdelania. Záchranari oceňujú jeho prispôsobivosť, intuitívne ovládanie jedným tlačidlom (druhé iba po výzve prístroja k výboju), senzor pohybu pacienta, výkon s eskaláciou energie až do 360 Joulov, ako aj odolnosť a dobu nabíjania – za menej ako 7 sekúnd (360 J za menej ako 12 sekúnd). Výhodou je aj prevádzkové teplotné rozhranie od -20 do +60 °C a kapacita batérie, ktorá bez možnosti nabíjania umožňuje vydať až 425 výbojov.

Energia pre prírodu

V spolupráci s TANAP, Klubom slovenských turistov, Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou službou predstavili predstavitelia Slovenských elektrární výsledky projektov na podporu biodiverzity a ekologizácie vysokohorských chát, ktoré dlhodobo realizujú v rámci programu Energia pre prírodu. V rámci projektu Zachovania biodiverzity partneri doteraz vrátili do Tatier viac ako 1 500 jedincov rôznych ohrozených druhov. Ekologizáciou vysokohorských chát zasa umožnili ušetriť tatranské ovzdušie 15 ton CO2 ročne.

Za projekt Energia pre prírodu – ochrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských horách v roku 2012 ako vôbec prvá firma v Európe získali Slovenské elektrárne cenu pre podnikateľov za ochranu životného prostredia European Business Awards for the Environment (EBAE) v novovzniknuvšej kategórii Podnikanie a biodiverzita. Medzinárodná porota vtedy dospela k záveru, že okrem podpory sústavy Natura 2000 a vytvárania udržateľných verejno-súkromných partnerstiev podnik do projektu zapojil aj zamestnancov a miestne obyvateľstvo, a je vzorom cezhraničnej sociálnej zodpovednosti firiem a financovania biodiverzity.

Slovenské elektrárne v spolupráci s TANAP pokračovali aj v roku 2014. Kľúčovým projektom bolo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého Arnolda do zimoviska v Afrike. Na stránkach energiaprekrajinu.sk a www.spravatanap.sk mohla verejnosť každodenne sledovať jeho púť do zimoviska i návrat na Liptov. Naďalej prebieha monitoring kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem v Tatrách.

phone-handsetlocationmagnifiercrossarrow-right